Nadevan piščanec

Že nekaj časa naročam piščančje meso pri neki slovenski regenerativni kmetiji, in kvaliteta mesa me nikoli ne razočara. Pred kratkim sem meso po nekaj časa spet naročil, in ptiči so bili tako veliki, da bi skoraj lahko bili dinozavri. Velikost na srečo niti malo ni vplivala na kvaliteto, zato sem tem krasnim ptičem sklenil posvetiti rahlo zahtevnejši recept, ki sledi v nadaljevanju.

Piščanec ali dinozaver? :)

Preden se posvetim receptu, bi rad izkoristil vašo pozornost in spet malo zatežil. Večina mesa, ki je na voljo povprečnemu potrošniku, ni nič kaj okolju prijazna, iz tega pa je moč sklepati, da tudi ni prijazna do tistega, ki ga zaužije. Čeprav se izdelki v trgovinah morda oglašujejo kot zdravi, lokalni, živalim prijazni itd., jim sam le stežka verjamem, če pogledam njihovo zelo dostopno ceno.

Ko se povežemo s kmetom oz. pridelovalcem mesa, ki deluje transparentno in brez posrednikov, mu lahko zaupamo, da govori resnico, in smo lahko brez skrbi glede kvalitete hrane, ki jo zaužijemo. Cena take hrane je seveda občutno višja, ampak je utemeljena, in jo lahko izkoristimo kot priložnost, da kupujemo in jemo bolj odgovorno. Vsakemu izmed nas se je gotovo že zgodilo, da smo pozabili na kak kos mesa v hladilniku, in se je po par tednih bilo treba soočiti s senzorično precej neprijetnimi posledicami. Se zgodi, seveda, ampak če bi bilo meso občutno dražje, bi nas morda bolj bolelo ;)

Regenerativno kmetijstvo je definitivno najboljši način pridelave mesa in hrane nasploh, ki ne le, da ne škoduje okolju, ampak ga celo obnavlja, zato prosim, če ste le finančno sposobni, izberite takšno meso. Zdaj pa dovolj teženja, posvetimo se raje receptu!

Grah z vrta. Priporočam, da raje kupite zmrznjenega, saj je lupljenje res nadležno opravilo.

Torej, odločil sem se za polnjenega rakoščičenega piščanca, in bil je tako okusen, da sem recept preprosto moral deliti z vami. Sam proces razkoščičenja se zdi precej zastrašujoč, ampak obljubim, da ni tako težek, in ko se enkrat rešite tega opravila, ste težek del opravili. Za nadev sem uporabil star kruh, aromatiziran z zelišči z vrta in limonino lupino, in oplemeniten z jajcem. Kosti sem uporabil za hitro omako, v kateri sem nato skuhal grah z vrta in dodal njoke, da je bil obrok cel. Njoki so bili slučajno na voljo, vi lahko kot prilogo ponudite recimo pire krompir. Torej; sočno-hrustljav piščanec brez kosti, aromatiziran nadev, njoki z grahom v zeliščno-gorčični piščančji omaki. Zveni mamljivo? Berite dalje ;)


Sestavine:

Za piščanca:

• 1 cel piščanec

• star (lahko tudi svež) kruh

• poljubna zelišča, v mojem primeru bazilika, koprc, listi zelene, meta, mlada čebula

• sok in lupinica limone

• 1 jajce

• olivno olje

Za prilogo:

• njoki, po možnosti domači

• grah

• zelišča, ki ste jih uporabili za nadev

• kosti piščanca za omako

• gorčica

• maslo (po želji)

• vino in/ali limonin sok


Postopek:

1. Piščanca razkoščičite kakor veste in znate. Sej ne, poglejte si video, nima smisla da vam razlagam ;)

https://youtu.be/nfY0lrdXar8?si=n7wDwDU6fme-FZSM

2. Piščanca dobro nasolite in ga dajte na pekač in odkritega v hladilnik čez noč. S tem bo sol prodrla v meso in ga zmehčala, koža pa se bo izsušila in bo posledično bolj hrustljava. Če hočete, ga lahko na tej točki tudi napolnite.

3. Za nadev obrežite skorjo s kruha in ga zrežite na majhne kocke. Primešajte zelišča, limono, jajce, olivno olje, sol in poper. Premešajte, poskusite in po potrebi dodatno začinite.

4. Piščanca obrnite na kožo, meso čimbolj enakomerno razporedite, nato na sredino naložite nadev. Z obeh strani ga zaprite, da se ne bo videlo nadeva. Nato ga obrnite na hrbtno stran in ga z zankami zavežite po celi dolžini, da ostane lepo zaprt.

Če nimate mesarske vrvice, lahko uporabite kar vrtno ;)

5. Položite ga na pekač z mrežo, pod katero naj bodo kosti. Denite ga v pečico na 200°C in pecite približno 45 minut oz. do središčne temperature 66°C, odvisno od velikosti piščanca.

Piščanec, pripravljen na peko

…zlatorjavo zapečen

6. Ko je piščanec pečen, naj počiva vsaj 20 min. Medtem naredite omako. Pekač s kostmi in izcedki piščanca dajte na plin, zalijte z nekoliko vode in kuhajte, da se voda navzame okusa kosti in se z dna pekača ločijo zapečeni delci. Nato lahko dobljeno tekočino precedite v drugo ponev.

7. Tekočini dodajte vino in/ali malce limoninega soka, pokuhajte. Dodajte grah in malo pokuhajte, da se skuha. Začinite z gorčico in soljo, poprom, in po želji zgostite z maslom. Dodajte njoke, ki ste jih skuhali posebej, in nekaj zelišč in limonine lupine, ki so ostala od nadeva.

8. Piščancu odstranite vrvice in ga razrežite. Ta korak bi moral biti izi-pizi, saj je brez kosti ;). Piščančjo rolado postrezite s prilogo. Dober tek!

Piščančja rolada s prilogo

P.S.: Če niste vsega pojedli, je pečen piščanec odlična priložnost za DIY obroke z ostanki. Dela, kjer so prsi, ni priporočljivo pogrevati, saj se lahko hitro izsuši. Privoščite si lahko takle sendvič;

Piščanec, solata, paradižnik, sir med kosi drožnega kruha s pestom. Delišs!

Del, kjer so stegna in bedra, po drugi strani, se odlično pogreva. Jaz sem si jih privoščil s fižolovo solato;

Next
Next

Šabesa